NM i friidrett 1960

Noregsmeisterskapen i friidrett 1960, hovudmeisterskapen, vart avvikla på Sarpsborg stadion dagane 12.-14. august 1960. Arrangørar var Sarpsborg Idrettslag og Østfold Friidrettskrins. Meisterskapen omfatta 19 tevlingar for menn og 11 for kvinner.

Carl Fredrik Bunæs fekk kongepokal for sitt 200-meterløp i rikeleg medvind og Sissel Falck-Jørgensen for vinnarhoppet i lengde.

MennEndra

100 meterEndra

Plass Utøvar Lag Tid
  Carl Fredrik Bunæs IK Tjalve 10,6
  Birger Marsteen Sportsklubben Rapp 10,9
  Ivar Saunes IK Tjalve 11,1


200 mEndra

Plass Utøvar Lag Tid
  Carl Fredrik Bunæs IK Tjalve 21,2
  Dag Wold Lillehammer 21,5
  Ivar Saunes IK Tjalve 21,9


400 mEndra

Plass Utøvar Lag Tid
  Dag Wold Lillehammer 48,3
  Bjørn Berglund IK Tjalve 48,9
  Torbjørn Briseid Bryne Idrettslag 49,5


800 mEndra

Plass Utøvar Lag Tid
  Arne Hamarsland Gular 1.54,2
  Thor Helland BUL 1.54,6
  Jan Henrik Bentzon SK Njård 1.54,7


1500 mEndra

Plass Utøvar Lag Tid
  Arne Hamarsland Gular 3.48,3
  Thor Helland BUL 3.51,1
  Reidar Sørsveen Oslo-Ørn 3.55,5


5 000 mEndra

Plass Utøvar Lag Tid
  Arne Stamnes BUL 14.55,2
  Tor Torgersen IK Tjalve 14.56,4
  Magnar Lundemo IL Varden 14.56,4


10 000 mEndra

Plass Utøvar Lag Tid
  Reidar Andreassen Herefoss IL 30.05,0
  Ola Tellesbø BUL 30.06,6
  Ivar Marud Sand Idrettslag 31.51,4


110 m hekkEndra

Plass Utøvar Lag Tid
  Jan Gulbrandsen SK Vidar 15,0
  Bjørn Gismervik Haugesund IL 15,1
  Bjørn Holen Lillehammer 15,4


400 m hekkEndra

Plass Utøvar Lag Tid
  Jan Gulbrandsen SK Vidar 52,8
  Geir Brudvik Arna Turn & IL 56,1
  Per Aunet Stjørdals-Blink 56,2


3 000 m hinderEndra

Plass Utøvar Lag Tid
  Ole Ellefsæter Veldre IL 9.11,8
  Magnar Lundemo IL Varden 9.15,2
  Ragnvald Dahl Vadsø Turn 9.15,6


1000 meter stafettEndra

Plass Lag Utøvarar Tid
  IK Tjalve Ivar Saunes
Carl Fredrik Bunæs
Bjørn Berglund
Fritz Borgen
1.56,5
  Torodd IF 1.59,2
  Norrøna Hermund Høgheim
Svein Rognvaldsen
Erik Linde
Knut Raknes
1.59,9


HøgdehoppEndra

Plass Utøvar Lag Høgde
  Bjørn Thorkildsen IF Hellas 1,96
  Hans Eikeland BUL 1,96
  Gunnar Husby IK Tjalve 1,93


StavhoppEndra

Plass Utøvar Lag Høgde
  Kjell Hovik Freidig 4,10
  Hermund Høgheim Norrøna 4,00
  Andreas Larsen-Nyhus IF Hellas 4,00


LengdehoppEndra

Plass Utøvar Lag Lengde
  Odd Bergh Freidig 7,01
  Bernt Johannessen Tønsberg-Kameratene 6,78
  Ole Hammer Hollingen 6,77


TresteghoppEndra

Plass Utøvar Lag Lengde
  Kjell Bjøntegaard Freidig 14,78
  Jakob P. Rypdal Tresfjord IL 14,66
  Odd Larsen Fana Idrettslag 14,53


KulestøytEndra

Plass Utøvar Lag Lengde
  Stein Haugen BUL 16,04
  Bjørn Bang Andersen BUL 15,61
  Hans Olav Aune Askim 15,35


DiskoskastEndra

Plass Utøvar Lag Lengde
  Stein Haugen BUL 53,75
  Reidar Hagen Vinstra IL 48,83
  Erling Helle BUL 47,57


SleggjekastEndra

Plass Utøvar Lag Lengde
  Sverre Strandli Sarpsborg IL 61,63
  Oddvar Krogh Sarpsborg IL 61,15
  Magne Føleide Halden IL 58,50


SpjutkastEndra

Plass Utøvar Lag Lengde
  Terje Pedersen SK Vidar 74,18
  Willy Rasmussen IK Tjalve 68,47
  Mads Andenæs IK Tjalve 65,82


KvinnerEndra

100 mEndra

Plass Utøvar Lag Tid
  Reidun Buer BUL 12,4
  Sissel Falck-Jørgensen Høybråten & Stovner 12,4
  Gerd von der Lippe Kristiansand IF 12,5


200 mEndra

Plass Utøvar Lag Tid
  Reidun Buer BUL 25,5
  Gerd von der Lippe Kristiansand IF 25,8
  Torgunn Hansen Langangen 26,9


400 mEndra

Plass Utøvar Lag Tid
  Jorunn Tangen BUL 1.00,1
  Anne Lise Sandberg Tønsberg Turn 1.00,2
  Anne Marie Schjølberg Nidelv IL 1.00,8


800 mEndra

Plass Utøvar Lag Tid
  Astrid Nybøe TIF Viking 2.26,9
  Jorunn Tangen BUL 2.28,0
  Kjellaug Tolås BUL 2.28,1


80 m hekkEndra

Plass Utøvar Lag Tid
  Jorunn Tangen BUL 11,9
  Kari Lillevold Sarpsborg IL 12,2
  Solveig Olsen Frisinn 12,5


HøgdehoppEndra

Plass Utøvar Lag Høgde
  Bodil Schanke BUL 1,53
  Ebba Lund Tønsberg Turn 1,53
  Tove Dønnum Ullensaker/Kisa IL 1,50


LengdehoppEndra

Plass Utøvar Lag Lengde
  Sissel Falck-Jørgensen Høybråten & Stovner 5,48
  Berit Tøien Hakadal IL 5,28
  Oddrun Lange SK Olymp 5,26


KulestøytEndra

Plass Utøvar Lag Lengde
  Edel Leverås Frol Idrettslag 12,49
  Jorunn Øvergård Elverum IL 10,95
  Inger Gullvik Sortland 10,76


DiskoskastEndra

Plass Utøvar Lag Lengde
  Edel Leverås Frol Idrettslag 41,72
  Stefi Koht Kongsvinger 37,01
  Anne Lise Lunde Høybråten & Stovner 34,89


SpjutkastEndra

Plass Utøvar Lag Lengde
  Unn Thorvaldsen Fossum IF 47,97
  Oddrun Lange SK Olymp 35,12
  Ragnhild Sundby Ullensaker/Kisa IL 33,61


KjelderEndra