Ski-NM 1959

Noregsmeisterskap i nordiske greiner

Noregsmeisterskapen på ski 1959 i nordiske greiner vart avvikla i tida frå 13. til 22. februar 1959. Meisterskapen var fordelt på Porsgrunn og Gjøvik. Tre av tevlingane fann stad i Porsgrunn 13.-15. februar, dei fire siste på Gjøvik 19.-22. februar, mellom anna kombinert og hopprennet.

Mennene tevla i fire langrennsøvingar, spesielt hopprenn og kombinertrenn, kvinnene i 10 km langrenn.

MennEndra

LangrennEndra

15 kmEndra

Plass Utøvar Lag Tid
  Harald Grønningen Freidig 53.55
  Sivert Fagerholt Orkdal IL 54.41
  Magnar Lundemo IL Varden 54.53
4. Reidar Andreassen Herefoss IL 55.02
5. Per Olsen Alta IF 55.13
6. Einar Østby Jaren IL 55.21

Dato: 21. februar
Stad: Gjøvik

30 kmEndra

Plass Utøvar Lag Tid
  Sverre Stensheim IL Snøhetta 2.09.19
  Reidar Andreassen Herefoss IL 2.11.04
  Harald Grønningen Freidig 2.11.31
4. Jon Landsem SK Troll 2.12.08
5. Erling Bjørn Alvdal IL 2.14.05
6. Sivert Fagerholt Orkdal IL 2.14.14

Dato: 19. februar
Stad: Gjøvik

50 kmEndra

Plass Utøvar Lag Tid
  Oddmund Jensen Alvdal IL 3.22.43
  Erling Bjørn Alvdal IL 3.27.59
  Sivert Fagerholt Orkdal IL 3.28.01
4. Sverre Stensheim IL Snøhetta 3.28.17
5. Håkon Brusveen Vingrom IL 3.34.06
6. Hallgeir Brenden Vestre Trysil IL 3.37,30

Dato: 15. februar
Stad: Porsgrunn

3 x 10 km stafettEndra

Plass Lag Utøvarar Tid
1 Alvdal Idrettslag Bjarne Thorshaug
Erling Bjørn
Oddmund Jensen
1.50.03
2 Vingrom IL Olav I. Hagen
Torgeir I. Hagen
Håkon Brusveen
1.51.11
3 Vestre Trysil Arvid Nyberg
Bjørn Brenden
Hallgeir Brenden
1.52.00
4 Gravberget IL Olav Nedgården
Henry Andersen
Einar Smalberget
1.52.11
5 IL Trysilgutten Jørgen Myhre
Knut Skåret
Knut Myhre
1.52.38
6 SK Troll Reidar Helgetun
Jon Landsem
Magnar Ingebrigtsli
1.53.11

Dato: 13. februar
Stad: Porsgrunn


KombinertEndra

Plass Utøvar Lag Poeng
  Tormod Knutsen Eidsvold Værk 461,80
  Gunder Gundersen IF Frisk 451,22
  Sverre Stenersen Målselv IL 446,81
4. Arne Barhaugen Nydalens Skiklub 437,78
5. Kristoffer Grøtli Kvikne IL 432,00
6. Johan Vanvik Selsbakk IF 428,54

Dato: 21.-22. februar
Stad: Gjøvik

Spesielt hopprennEndra

Plass Utøvar Lag Poeng
  Anders Woldseth Stavne 229,0
  Kåre Berg Lyn 222,1
  Arnfinn Bergmann Lyn 221,6
4. Halvor Næs IL Trysilgutten 221,1
5. Arne Hoel Lyn 216,7
6. Asbjørn Osnes Jevnaker IF 216,2

Dato: 22. februar
Stad: Gjøvik

KvinnerEndra

10 kmEndra

Plass Utøvar Lag Tid
  Rakel Wahl Spikkestad 45.25
  Rise Tangen IL i BUL 45.54
  Gina Regland Fåberg IL 46.08
4. Ingrid Wigernæs Romerikslaget 46.18
5. Babben Enger SK Ready 48.33
6. Astrid Mæhre Johannessen Trondheim 49.00

Dato: 15. februar
Stad: Porsgrunn

KjelderEndra