Opna hovudmenyen
På skistadion i Lahti under kvinnene sin 10 km under ski-VM 2001
Salpausselkä-bakkane i Lahti i 2005

Verdsmeisterskapen på ski i nordiske greiner 2001 vart arrangert i perioden 15. til 25. februar 2001 i Lahti i Finland. 18 tevlingar vart avvikla i løpet av meisterskapen. Ei øving, 30 km langrenn for kvinner, vart avlyst grunna sterk kulde; -23°C.

Meisterskapen vart prega av at Finlands stafettlag i langrenn, for både menn og kvinner, vart diskvalifisert etter at utøvarar, høvesvis Janne Immonen og Virpi Kuitunen, vart avslørt for bruk av dopingmidlar. Mennene vart frådømt gullmedaljar, medan kvinnene mista sølvmedaljane.

Langrenn mennEndra

SprintEndra

Plass Utøvar Land
  Tor Arne Hetland   Noreg
  Cristian Zorzi   Italia
  Håvard Solbakken   Noreg
4 Ari Palolahti   Finland
5 Anders Högberg   Sverige
6 Peter Schlickenrieder   Tyskland

Dato: Onsdag 21. februar 2001


15 km klassisk stilEndra

Plass Utøvar Land Tid
  Per Elofsson   Sverige 39.26,0
  Mathias Fredriksson   Sverige 39.42,5
  Odd-Bjørn Hjelmeset   Noreg 39.49,3
4 Harri Kirvesniemi   Finland 40.06,3
5 Andrus Veerpalu   Estland 40.06,5
6 Frode Estil   Noreg 40.21,1

Dato: Torsdag 15. februar 2001


20 km/skibyteEndra

Plass Utøvar Land Tid
  Per Elofsson   Sverige 47.15,5
  Johann Mühlegg   Spania 47.42,0
  Vitalij Denisov   Russland 47.49,5
4 Mathias Fredriksson   Sverige 47.56,3
5 Thomas Alsgaard   Noreg 47.59,0
6 Markus Hasler   Liechtenstein 47.59,5

Dato: Laurdag 17. februar 2001
10 km klassisk stil, etterfylgt av 10 km fristil.

30 km klassisk stilEndra

Plass Utøvar Land Tid
  Andrus Veerpalu   Estland 1.14.17,9
  Frode Estil   Noreg 1.14.18,1
  Mikhail Ivanov   Russland 1.14.49,1
4 Erling Jevne   Noreg 1.14.57,2
5 Odd-Bjørn Hjelmeset   Noreg 1.15.15,7
6 Mathias Fredriksson   Sverige 1.15.21,5

Dato: Måndag 19. februar 2001


50 km fristilEndra

Plass Utøvar Land Tid
  Johann Mühlegg   Spania 2.05.27,2
  René Sommerfeldt   Tyskland 2.07.23,4
  Sergej Krjanin   Russland 2.07.28,4
4 Andrej Nutrikhin   Russland 2.08.30,3
5 Christian Hoffmann   Austerrike 2.08.50,5
6 Per Elofsson   Sverige 2.08.51,9

Dato: Søndag 25. februar 2001


4 x 10 km stafettEndra

Plass Land Utøvarar Tid
    Noreg Frode Estil
Odd-Bjørn Hjelmeset
Thomas Alsgaard
Tor Arne Hetland
1.36.42,0
    Sverige Urban Lindgren
Mathias Fredriksson
Magnus Ingesson
Per Elofsson
1.37.24,7
    Tyskland Jens Filbrich
Andreas Schlütter
Ron Spanuth
René Sommerfeldt
1.37.30,0
4   Russland Vitalij Denisov
Mikhail Ivanov
Nikolaj Bolsjakov
Vladimir Villisov
1.38.02,2
5   Austerrike Gerhard Urain
Mikhail Botvinov
Achim Walcher
Christian Hoffmann
1.38.15,8
6   Italia Fulvio Valbusa
Fabio Maj
Pietro Piller Cottrer
Cristian Zorzi
1.38.50,6

Dato: Torsdag 22. februar 2001

Finlands stafettlag kom fyrst i mål, men vart diskvalifisert etter Janne Immonen avla ein positiv dopingtest.

Langrenn kvinnerEndra

1 km sprintEndra

Plass Utøvar Land Tid
  Pirjo Manninen   Finland
  Kati Sundqvist   Finland
  Julija Tsjepalova   Russland
4. Sabina Valbusa   Italia
5. Nina Gavriljuk   Russland
6. Jelena Burukhina   Russland

Dato: Onsdag 21. februar 2001


10 km klassisk stilEndra

Plass Utøvar Land Tid
  Bente Skari   Noreg 26.55,5
  Olga Danilova   Russland 27.08,4
  Larisa Lazutina   Russland 27.27,0
4. Stefania Belmondo   Italia 27.40,5
5. Virpi Kuitunen   Finland 27.43,4
6. Hilde Gjermundshaug Pedersen   Noreg 27.56,3

Dato: Tysdag 20. februar 2001


15 km klassisk stilEndra

Plass Utøvar Land Tid
  Bente Skari   Noreg 43.54,8
  Olga Danilova   Russland 44.02,5
  Kaisa Varis   Finland 44.57,5
4. Hilde Gjermundshaug Pedersen   Noreg 45.20,4
5. Virpi Kuitunen   Finland 45.25,7
6. Milla Jauho   Finland 45.39,1
7. Larisa Lazutina   Russland 45.51,7
8. Stefania Belmondo   Italia 46.08,4
9. Kateřina Neumannová   Tsjekkia 46.09,7
10. Julija Tsjepalova   Russland 46.09,8

Dato: Torsdag 15. februar 2001


10 km jaktstartEndra

Plass Utøvar Land Tid
  Virpi Kuitunen   Finland 28.06,1
  Larisa Lazutina   Russland 28.08,9
  Olga Danilova   Russland 28.09,3
4. Stefania Belmondo   Italia 28.23,3
5. Bente Skari   Noreg 28.24,3
6. Kaisa Varis   Finland 28.26,2
7. Julija Tsjepalova   Russland 28.39
8. Nina Gavriljuk   Russland 28.42

Dato: Søndag 18. februar 2001
5 km klassisk etterfylgd av 5 km fristil.

4 x 5 km stafettEndra

Plass Land Utøvarar Tid
    Russland Olga Danilova
Larisa Lazutina
Julija Tsjepalova
Nina Gavriljuk
53.01,6
    Noreg Anita Moen
Bente Skari
Elin Nilsen
Hilde Gjermundshaug Pedersen
54.01,9
    Italia Gabriella Paruzzi
Sabina Valbusa
Cristina Paluselli
Stefania Belmondo
54.23,3
4   Tyskland Viola Bauer
Manuela Henkel
Claudia Künzel
Evi Sachenbacher
55.44,5
5   Sverige Carin Holmberg
Elin Ek
Mariana Handler
Jenny Olsson
55.47,0
6   Canada Beckie Scott
Milane Thériault
Jaime Fortier
Sara Renner
55.47,4

Dato: Fredag 23. februar 2001

Finlands lag vart diskvalifisert etter at Virpi Kuitunen avla positiv dopingtest.

KombinertEndra

Normalprogram (normalbakke/15 km)Endra

Plass Utøvar Land Tid
  Bjarte Engen Vik   Noreg 0
  Samppa Lajunen   Finland +1.04
  Felix Gottwald   Austerrike +1.10
4 Hannu Manninen   Finland +1.15
5 Kristian Hammer   Noreg +2.21,1
6 Ladislav L. Rygl   Tsjekkia +2.22,1
7 Kenji Ogiwara   Japan +2.24
8 Marko Baacke   Tyskland +2.24,8

Dato: Torsdag 15. februar 2001


Sprint (storbakke/7,5 km)Endra

Dato: Laurdag 24. februar 2001


LagtevlingEndra

Plass Land Utøvarar
    Noreg Kenneth Braaten
Sverre Rotevatn
Bjarte Engen Vik
Kristian Hammer
    Austerrike Christoph Eugen
Mario Stecher
David Kreiner
Felix Gottwald
    Finland Jari Mantila
Hannu Manninen
Jaakko Tallus
Samppa Lajunen
4   Tyskland Marko Baacke
Jens Deimel
Ronny Ackermann
Sebastian Haseney
5   Japan Satoshi Mori
Daito Takahashi
Gen Tomii
Kenji Ogiwara
6   Russland Aleksej Fedejev
Aleksej Barannikov
Valerij Stoljarov
Denis Tsjagin

Dato: Tysdag 20. februar 2001


SkihoppingEndra

NormalbakkenEndra

Dato: 23. februar 2001

StorbakkenEndra

Dato: 19. februar 2001

Laghopping i normalbakkenEndra

Plass Land Utøvarar Poeng
    Austerrike Wolfgang Loitzl
Andreas Goldberger
Stefan Horngacher
Martin Höllwarth
953,5
    Finland Matti Hautamäki
Risto Jussilainen
Ville Kantee
Janne Ahonen
951,5
    Tyskland Sven Hannawald
Michael Uhrmann
Alexander Herr
Martin Schmitt
911,5
4   Japan Hideharu Miyahira
Takanobu Okabe
Noriaki Kasai
Masahiko Harada
886,5
5   Polen Robert Mateja
Tomasz Pochwała
Wojciech Skupien
Adam Małysz
849,5
6   Slovenia Damjan Fras
Primož Urh-Zupan
Igor Medved
Jure Radelj
838,5

Dato: 25. februar 2001

Laghopping i storbakkenEndra

Plass Land Utøvarar Poeng
    Tyskland Sven Hannawald
Michael Uhrmann
Alexander Herr
Martin Schmitt
939,8
    Finland Jani Soininen
Risto Jussilainen
Ville Kantee
Janne Ahonen
900,2
    Austerrike Wolfgang Loitzl
Andreas Goldberger
Stefan Horngacher
Martin Höllwarth
880,2
4   Japan Hideharu Miyahira
Kazuya Yoshioka
Masahiko Harada
Noriaki Kasai
837,9
5   Slovenia Damjan Fras
Primož Urh-Zupan
Igor Medved
Jure Radelj
701,3
6   Tsjekkia Jakub Janda
Jakub Hlava
Michal Doležal
Jaroslav Sakala
692,2

Dato: 24. februar 2001

MedaljestatistikkEndra

Plass Land Gull Sølv Bronse Totalt
1   Noreg 6 2 2 10
2   Tyskland 3 2 3 8
3   Finland 2 5 3 10
4   Sverige 2 2 0 4
5   Russland 1 3 6 10
6   Austerrike 1 1 3 5
7   Polen 1 1 0 2
8   Spania 1 1 0 2
9   Estland 1 0 0 1
10   Italia 0 1 1 2