Opna hovudmenyen

Friidrett under Sommar-OL 1952

Dei olympiske ringane på olympiastadion i Helsingfors
Olympiastadion i Helsingfors på 1930-talet
Emil Zátopek vart den store forgrunnfiguren med sine tre gullmedaljar i friidrett

Friidrettsøvingane under Sommar-OL 1952 i Helsingfors vart avvikla i tida 20. til 27. juli 1952. Det vart tevla i 33 øvingar, 24 for menn og 9 for kvinner. 963 utøvarar frå 57 land deltok i tevlingane. Alle tevlingane gjekk føre seg på eller ved olympiastadion.

Emil Zátopek frå Tsjekkoslovakia vann både 5000 m, 10 000 m og maratonløpet. Australias Marjorie Jackson vann både 100 meter og 200 meter.

Ungararen József Csermák vart den fyrste i verda til å kaste sleggja over 60 meter då han sette verdsrekord med 60,34 meter og vann gullmedaljen i sleggjekasting. Tikjemparen Bob Mathias frå USA sette verdsrekord med 7 887 poeng, over 900 poeng meir enn sølvvinnaren. Jamaica sine fire 400-meterløparar sette verdsrekord på den lange stafetten med tida 3.03,9.

Marjorie Jackson flytta verdsrekorden til 11,5 sekundar i 100 m-finalen. Få dagar seinare forbetra ho i semifinalen verdsrekorden på 200 meter med to tidels sekund til 23,4 sekundar. Hennar landskvinne, Shirley Strickland, forbetra verdsrekorden på 80 meter hekk til 10,9 sekundar. Og Galina Zybina frå Sovjetunionen sette verdsrekord i kulestøyt med 15,28 meter. USA sitt kvinnelag vann 4 x 100 meter stafett på verdsrekordtida 45,9 sekundar, same rekordtida fekk også sølvlaget Tyskland notert.

MennEndra

100 mEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Lindy Remigino   USA 10,4
2 Herb McKenley   Jamaica 10,4
3 McDonald Bailey   Storbritannia 10,4
4 Dean Smith   USA 10,4
5 Vladimir Sukharev   Sovjetunionen 10,5
6 John Treloar   Australia 10,5

Finale: 21. juli

200 mEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Andy Stanfield   USA 20,7
2 Thane Baker   USA 20,8
3 James Gathers   USA 20,8
4 McDonald Bailey   Storbritannia 21,0
5 Leslie Laing   Jamaica 21,2
6 Gerardo Bönnhoff   Argentina 21,3

Finale: 23. juli

400 mEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 George Rhoden   Jamaica 45,9 OR
2 Herb McKenley   Jamaica 45,9
3 Ollie Matson   USA 46,8
4 Karl-Friedrich Haas   Tyskland 47,0
5 Arthur Wint   Jamaica 47,0
6 Mal Whitfield   USA 47,1

Finale: 25. juli

800 mEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Mal Whitfield   USA 1.49,2
2 Arthur Wint   Jamaica 1.49,4
3 Heinz Ulzheimer   Tyskland 1.49,7
4 Gunnar Nielsen   Danmark 1.49,7
5 Albert Webster   Storbritannia 1.50,2
6 Günther Steines   Tyskland 1.50,6

Finale: 22. juli

1500 mEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Josy Barthel   Luxembourg 3.45,2 OR
2 Bob McMillen   USA 3.45,2 OR
3 Werner Lueg   Tyskland 3.45,4
4 Roger Bannister   Storbritannia 3.46,0
5 Patrick El Mabrouk   Frankrike 3.46,0
6 Rolf Lamers   Tyskland 3.46,8

Finale: 26. juli

5000 mEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Emil Zátopek   Tsjekkoslovakia 14.06,6 OR
2 Alain Mimoun   Frankrike 14.07,4
3 Herbert Schade   Tyskland 14.08,6
4 Gordon Pirie   Storbritannia 14.18,0
5 Chris Chataway   Storbritannia 14.18,0
6 Les Perry   Australia 14.23,6

Finale: 24. juli

10 000 mEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Emil Zátopek   Tsjekkoslovakia 29.17,0 OR
2 Alain Mimoun   Frankrike 29.32,8
3 Aleksandr Anufrijev   Sovjetunionen 29.48,2
4 Hannu Posti   Finland 29.51,4
5 Frank Sando   Storbritannia 29.51,8
6 Valter Nyström   Sverige 29.54,8

20. juli

MaratonEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Emil Zátopek   Tsjekkoslovakia 2.23.03,2 OR
2 Reinaldo Gorno   Argentina 2.25.35,0
3 Gustaf Jansson   Sverige 2.26.07,0
4 Choi Yoon-chil   2.26.36,0
5 Veikko Karvonen   Finland 2.26.41,8
6 Delfo Cabrera   Argentina 2.26.42,4

27. juli

10 km kappgangEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 John Mikaelsson   Sverige 45.02,8
2 Fritz Schwab   Sveits 45.41,0
3 Bruno Junk   Sovjetunionen 45.41,0
4 Louis Chevalier   Frankrike 45.50,4
5 George Coleman   Storbritannia 46.06,8
6 Ivan Jarmysj   Sovjetunionen 46.07,0

Finale: 27. juli

50 km kappgangEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Giuseppe Dordoni   Italia 4.28.07,8 OR
2 Josef Doležal   Tsjekkoslovakia 4.30.17,8
3 Antal Róka   Ungarn 4.31.27,2
4 Rex Whitlock   Storbritannia 4.32.21,0
5 Sergej Lobastov   Sovjetunionen 4.32.34,2
6 Vladimir Ukhov   Sovjetunionen 4.32.51,6

21. juli 1952

110 m hekkEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Harrison Dillard   USA 13,7 OR
2 Jack Davis   USA 13,7
3 Arthur Barnard   USA 14,1
4 Jevgenij Bulantsjik   Sovjetunionen 14,5
5 Ken Doubleday   Australia 14,7
6 Ray Weinberg   Australia 14,8

Finale: 24. juli

400 m hekkEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Charles Moore   USA 50,8 OR
2 Jurij Litujev   Sovjetunionen 51,3
3 John Holland   New Zealand 52,2
4 Anatolij Julin   Sovjetunionen 52,8
5 Harry Whittle   Storbritannia 53,1
6 Armando Filiput   Italia 54,4

Finale: 21. juli

3000 m hinderEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Horace Ashenfelter   USA 8.45,4 OR
2 Vladimir Kasantsev   Sovjetunionen 8.51,6
3 John Disley   Storbritannia 8.51,8
4 Olavi Rinteenpää   Finland 8.55,2
5 Curt Söderberg   Sverige 8.55,6
6 Günter Heßelmann   Tyskland 8.55,8

Finale: 25. juli

4 × 100 m stafettEndra

Plass Land Utøvarar Tid
1   USA Dean Smith
Harrison Dillard
Lindy Remigino
Andy Stanfield
40,1
2   Sovjetunionen Boris Tokarev
Levan Kaljajev
Levan Sanadse
Vladimir Sukharev
40,3
3   Ungarn László Zarándi
Géza Varasdi
György Csányi
Béla Goldoványi
40,5
4   Storbritannia McDonald Bailey
William Jack
John Gregory
Brian Shenton
40,6
5   Frankrike Alain Porthault
Étienne Bally
Yves Camus
René Bonino
40,9
6   Tsjekkoslovakia František Brož
Jiří David
Miroslav Horčic
Zdeněk Pospíšil
41,2

Finale: 27. juli

4 × 400 m stafettEndra

Plass Land Utøvarar Tid
1   Jamaica Arthur Wint
Leslie Laing
Herb McKenley
George Rhoden
3.03,9 VR
2   USA Ollie Matson
Gene Cole
Charles Moore
Mal Whitfield
3.04,0
3   Tyskland Hans Geister
Günter Steines
Heinz Ulzheimer
Karl-Friedrich Haas
3.06,6
4   Canada Douglas Clement
John Hutchins
John Carroll
James Lavery
3.09,3
5   Storbritannia Leslie Lewis
Alan Dick
Terence Higgins
Nicholas Stacey
3.10,0
6   Frankrike Jean-Pierre Goudeau
Robert Bart
Jacques Degats
Jean-Paul Martin du Gard
3.10,1

Finale: 27. juli

HøgdehoppEndra

Plass Utøvar Land Høgde
1 Walt Davis   USA 2,04 OR
2 Ken Wiesner   USA 2,01
3 José Telles da Conceição   Brasil 1,98
4 Gösta Svensson   Sverige 1,98
5 Ron Pavitt   Storbritannia 1,95
6 Ion Söter   Romania 1,95
7 Arnold Betton   USA 1,95
8 Bjørn Gundersen   Noreg 1,90

Finale: 20. juli

StavhoppEndra

Plass Utøvar Land Høgde
1 Bob Richards   USA 4,55 OR
2 Don Laz   USA 4,50
3 Ragnar Lundberg   Sverige 4,40
4 Pjotr Denisenko   Sovjetunionen 4,40
5 Valto Olenius   Finland 4,30
6 Bunkichi Sawada   Japan 4,20

Finale: 22. juli

LengdehoppEndra

Plass Utøvar Land Lengde
1 Jerome Biffle   USA 7,57
2 Meredith Gourdine   USA 7,53
3 Ödön Földessy   Ungarn 7,30
4 Ary de Sá   Brasil 7,23
5 Jorma Valtonen   Finland 7,16
6 Leonid Grigorjev   Sovjetunionen 7,14

Finale: 21. juli

TresteghoppEndra

Plass Utøvar Land Lengde
1 Adhemar da Silva   Brasil 16,22
2 Leonid Sjtsjerbakov   Sovjetunionen 15,98
3 Arnoldo Devonish   Venezuela 15,52
4 Walter Ashbaugh   USA 15,39
5 Rune Nilsen   Noreg 15,13
6 Yoshio Iimuro   Japan 14,99

Finale: 23. juli

KulestøytEndra

Plass Utøvar Land Lengde
1 Parry O’Brien   USA 17,41 OR
2 Darrow Hooper   USA 17,39
3 Jim Fuchs   USA 17,06
4 Oto Grigalka   Sovjetunionen 16,78
5 Roland Nilsson   Sverige 16,55
6 John Savidge   Storbritannia 16,19
7 Georgij Fjodorov   Sovjetunionen 16,06
8 Per Stavem   Noreg 16,02

Finale: 21. juli

DiskoskastEndra

Plass Utøvar Land Lengde
1 Sim Iness   USA 55,03 OR
2 Adolfo Consolini   Italia 53,78
3 James Dillion   USA 53,28
4 Fortune Gordien   USA 52,66
5 Ferenc Klics   Ungarn 51,13
6 Oto Grigalka   Sovjetunionen 50,71

Finale: 22. juli

SleggjekastEndra

Plass Utøvar Land Lengde
1 József Csermák   Ungarn 60,34 VR
2 Karl Storch   Tyskland 58,86
3 Imre Németh   Ungarn 57,74
4 Jiří Dadák   Tsjekkoslovakia 56,81
5 Nikolaj Redkin   Sovjetunionen 56,55
6 Karl Wolf   Tyskland 56,49
7 Sverre Strandli   Noreg 56,36

Finale: 24. juli

SpydkastEndra

Plass Utøvar Land Lengde
1 Cy Young   USA 73,78 OR
2 Bill Miller   USA 72,46
3 Toivo Hyytiäinen   Finland 71,89
4 Viktor Tsybulenko   Sovjetunionen 71,72
5 Branko Dangubić   Jugoslavia 70,55
6 Vladimir Kuznetsov   Sovjetunionen 70,37

Finale: 23. juli

TikampEndra

Plass Utøvar Land Poeng
1 Bob Mathias   USA 7887 VR
2 Milt Campbell   USA 6975
3 Floyd Simmons   USA 6788
4 Vladimir Volkov   Sovjetunionen 6674
5 Josef Hipp   Tyskland 6449
6 Göran Widenfelt   Sverige 6388

25./26. juli

KvinnerEndra

100 mEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Marjorie Jackson   Australia 11,5 VR
2 Daphne Hasenjager   Sør-Afrika 11,8
3 Shirley Strickland   Australia 11,9
4 Winsome Cripps   Australia 11,9
5 Maria Sander   Tyskland 12,0
6 Mae Faggs   USA 12,1

Finale: 22. juli

200 mEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Marjorie Jackson   Australia 23,7
2 Bertha Brouwer   Nederland 24,2
3 Nadesjda Khnykina   Sovjetunionen 24,2
4 Winsome Cripps   Australia 24,2
5 Helga Klein   Tyskland 24,6
6 Daphne Hasenjager   Sør-Afrika 24,6

Finale: 26. juli

80 m hekkEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Shirley Strickland   Australia 10,9 VR
2 Marija Golubnitsjaja   Sovjetunionen 11,1
3 Maria Sander   Tyskland 11,1
4 Anneliese Seonbuchner   Tyskland 11,2
5 Jean Desforges   Storbritannia 11,6
6 Fanny Blankers-Koen   Nederland braut

Finale: 24. juli

4 × 100 m stafettEndra

Plass Land Utøvarar Tid
1   USA Mae Faggs
Barbara Jones
Janet Moreau
Catherine Hardy
45,9 VR
2   Tyskland Ursula Knab
Maria Sander
Helga Klein
Marga Petersen
45,9 VR
3   Storbritannia Sylvia Cheeseman
June Foulds
Jean Desforges
Heather Armitage
46,2
4   Sovjetunionen Irina Turova
Jevgenija Setsjenova
Nadesjda Khnykina
Vera Kalasjnikova
46,3
5   Australia Shirley Strickland
Verna Johnston
Winsome Cripps
Marjorie Jackson
46,6
6   Nederland Grietje de Jongh
Bertha Brouwer
Neeltje Büch
Willy Lust
47,8

Finale: 27. juli

HøgdehoppEndra

Plass Utøvar Land Høgde
1 Esther Brand   Sør-Afrika 1,67
2 Sheila Lerwill   Storbritannia 1,65
3 Aleksandra Tsjudina   Sovjetunionen 1,63
4 Thelma Hopkins   Storbritannia 1,58
5 Olga Modrachová   Tsjekkoslovakia 1,58
6 Feodora Schenk   Austerrike 1,58

Finale: 27. juli 1952

LengdehoppEndra

Plass Utøvar Land Lengde
1 Yvette Williams   New Zealand 6,24 OR
2 Aleksandra Tsjudina   Sovjetunionen 6,14
3 Shirley Cawley   Storbritannia 5,92
4 Irmgard Schmelzer   Tyskland 5,90
5 Willy Lust   Nederland 5,81
6 Nina Tjurkina   Sovjetunionen 5,81

Finale: 23. juli

KulestøytEndra

Plass Utøvar Land Lengde
1 Galina Zybina   Sovjetunionen 15,28 VR
2 Marianne Werner   Tyskland 14,57
3 Klavdija Totsjonova   Sovjetunionen 14,50
4 Tamara Tysjkevitsj   Sovjetunionen 14,42
5 Gertrud Kille   Tyskland 13,84
6 Yvette Williams   New Zealand 13,35

Finale: 26. juli

DiskoskastEndra

Plass Utøvar Land Lengde
1 Nina Romasjkova   Sovjetunionen 51,42 OR
2 Jelisaveta Bagrjanzeva   Sovjetunionen 47,08
3 Nina Dumbadze   Sovjetunionen 46,29
4 Ko Yoshino   Japan 43,81
5 Lotte Haidegger   Austerrike 43,49
6 Lia Manoliu   Romania 42,65

Finale: 20. juli

SpydkastEndra

Plass Utøvar Land Lengde
1 Dana Zátopková   Tsjekkoslovakia 50,47 OR
2 Aleksandra Tsjudina   Sovjetunionen 50,01
3 Jelena Gortsjakova   Sovjetunionen 49,76
4 Galina Zybina   Sovjetunionen 48,35
5 Lily Kelsby   Danmark 46,23
6 Marlies Müller   Tyskland 44,37

Finale: 24. juli

KjelderEndra