Friidrett under Sommar-OL 1972

Friidrettsøvingane under Sommar-OL 1972 i München vart avvikla i tida 31. august til 10. september 1972. Det vart tevla i 38 øvingar, 24 for menn og 14 for kvinner. 1500 meter og 4 x 400 meter stafett var heilt nye øvingar for kvinnene, medan 100 meter hekk kom i staden for 80 meter hekk. 1324 utøvarar frå 104 land deltok i tevlingane. Tevlingane fann stad på og ved det nybygde Olympiastadion, eit anlegg som den gongen tok mot 80 000 tilskodarar.

Olympic rings with white rims.svg
Athletics pictogram.svg
Olympiastadion i München i 2014

Friidrettstevlingane baud på ein stor rekordfest, heile 13 nye verdsrekordar såg dagens lys. Austtyske Renate Stecher sette verdsrekord både på 100 m og 200 m med høvesvis 11,07 sekundar og 22,40 sekundar. Landskvinna Annelie Ehrhardt forbetra verdsrekorden på 100 m hekk til 12,59, medan Ljudmila Bragina frå Sovjetunionen med 4.01,8 knuste verdsrekorden på 1500 m. Kvinnelaga til Vest-Tyskland på 4x100 m stafett og Aust-Tyskland på 4x400 m stafett forbetra rekordane til 42,81 sekundar og 3.22,9 minuttar. Sovjetiske Nadesjda Tsjisjova vart med 21,03 m den fyrste kvinna over 21 meter i kulestøyt. 16-åringen Ulrike Meyfarth frå Vest-Tyskland tangerte med 1,92 m høgdehopp-rekorden for kvinner.

Mennene stod for fem verdsrekordar. Lasse Virén frå Finland forbetra mil-rekorden med eitt sekund til 27,38,3, og det etter eit fall tidleg i løpet. Begge hekkerekordane vart flytta på; Rod Milburn frå USA fekk noterte 13,24 sekundar på korthekken, medan John Akii-Bua frå Uganda imponerte med 47,82 sekundar på langhekken. Med 38,19 sekundar pynta USA på verdsrekorden på 4x100 m stafett for menn. Mykola Avilov som representerte Sovjetunionen oppnådde 8 454 poeng i tikampen.

MennEndra

100 mEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Valerij Borzov   Sovjetunionen 10,14
2 Robert Taylor   USA 10,24
3 Lennox Miller   Jamaica 10,33
4 Aleksandr Korneljuk   Sovjetunionen 10,36
5 Michael Fray   Jamaica 10,40
6 Jobst Hirscht   Vest-Tyskland 10,40

Finale 1. september

200 mEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Valerij Borzov   Sovjetunionen 20,00
2 Larry Black   USA 20,19
3 Pietro Mennea   Italia 20,30
4 Larry Burton   USA 20,37
5 Chuck Smith   USA 20,55
6 Siegfried Schenke   Aust-Tyskland 20,56

Finale 4. september

400 mEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Vince Matthews   USA 44,66
2 Wayne Collett   USA 44,80
3 Julius Sang   Kenya 44,92
4 Charles Asati   Kenya 45,13
5 Horst-Rüdiger Schlöske   Vest-Tyskland 45,31
6 Markku Kukkoaho   Finland 45,49

Finale 7. september

800 mEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Dave Wottle   USA 1.45,86
2 Jevgenij Arzjanov   Sovjetunionen 1.45,89
3 Mike Boit   Kenya 1.46,01
4 Franz-Josef Kemper   Vest-Tyskland 1.46,50
5 Robert Ouko   Kenya 1.46,53
6 Andy Carter   Storbritannia 1.46,55

Finale 2. september

1500 mEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Pekka Vasala   Finland 3.36,33
2 Kipchoge Keino   Kenya 3.36,81
3 Rod Dixon   New Zealand 3.37,46
4 Mike Boit   Kenya 3.38,41
5 Brendan Foster   Storbritannia 3.39,02
6 Herman Mignon   Belgia 3:39,05

Finale 10. september

5000 mEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Lasse Virén   Finland 13.26,42 OR
2 Mohammed Gammoudi   Tunisia 13.27,33
3 Ian Stewart   Storbritannia 13.27,61
4 Steve Prefontaine   USA 13.28,25
5 Emiel Puttemans   Belgia 13.30,82
6 Harald Norpoth   Vest-Tyskland 13.32,58
7 Per Halle   Noreg 13.34,38

Finale 10. september

10 000 mEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Lasse Virén   Finland 27.38,35 VR
2 Emiel Puttemans   Belgia 27.39,58
3 Miruts Yifter   Etiopia 27.40,96
4 Mariano Haro   Spania 27.48,14
5 Frank Shorter   USA 27.51,32
6 David Bedford   Storbritannia 28.05,44

Finale: 3. september

MaratonEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Frank Shorter   USA 2.12.19,8
2 Karel Lismont   Belgia 2.14.31,8
3 Mamo Wolde   Etiopia 2.15.08,4
4 Kenny Moore   USA 2.15.39,8
5 Kenji Kimihara   Japan 2.16.27,0
6 Ron Hill   Storbritannia 2.16.30,6

10. september

20 km kappgangEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Peter Frenkel   Aust-Tyskland 1.26.42,4 OR
2 Volodimir Holubnitsjij   Sovjetunionen 1.26.55,2
3 Hans-Georg Reimann   Aust-Tyskland 1.27.16,6
4 Gerhard Sperling   Aust-Tyskland 1.27.55,0
5 Nikolaj Smaga   Sovjetunionen 1.28.16,6
6 Paul Nihill   Storbritannia 1.28.44,4

31. august

50 km kappgangEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Bernd Kannenberg   Vest-Tyskland 3.56.11,6 OR
2 Venjamin Soldatenko   Sovjetunionen 3.58.24,0
3 Larry Young   USA 4.00.46,0
4 Otto Bartsj   Sovjetunionen 4.01.35,4
5 Peter Selzer   Aust-Tyskland 4.04.05,4
6 Gerhard Weidner   Vest-Tyskland 4.06.26,0

3. september

110 m hekkEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Rod Milburn   USA 13,24 VR
2 Guy Drut   Frankrike 13,34
3 Thomas Hill   USA 13,48
4 Willie Davenport   USA 13,50
5 Frank Siebeck   Aust-Tyskland 13,71
6 Leszek Wodzyński   Polen 13,72

Finale: 7. september

400 m hekkEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 John Akii-Bua   Uganda 47,82 VR
2 Ralph Mann   USA 48,51
3 David Hemery   Storbritannia 48,52
4 James Seymour   USA 48,64
5 Rainer Schubert   Vest-Tyskland 49,65
6 Jevgenij Gavrilenko   Sovjetunionen 49,66
Stavros Tziortzis   Hellas 49,66

Finale: 2. september

3000 m hinderEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Kipchoge Keino   Kenya 8.23,64 OR
2 Ben Jipcho   Kenya 8.24,62
3 Tapio Kantanen   Finland 8.24,66
4 Bronisław Malinowski   Polen 8.27,92
5 Dušan Moravčík   Tsjekkoslovakia 8.29,06
6 Amos Biwott   Kenya 8.33,48

Finale: 4. september

4 × 100 m stafettEndra

Plass Land Utøvarar Tid
1   USA Larry Black
Robert Taylor
Gerald Tinker
Eddie Hart
38,19 VR
2   Sovjetunionen Aleksandr Korneljuk
Vladimir Lovetskij
Juris Silovs
Valerij Borsov
38,50
3   Vest-Tyskland Jobst Hirscht
Karlheinz Klotz
Gerhard Wucherer
Klaus Ehl
38,79
4   Tsjekkoslovakia Jaroslav Matoušek
Juraj Demeč
Jiří Kynos
Ludek Bohman
38,82
5   Aust-Tyskland Manfred Kokot
Bernd Borth
Hans-Jürgen Bombach
Siegfried Schenke
38,90
6   Polen Stanisław Wagner
Tadeusz Cuch
Jerzy Czerbniak
Zenon Nowosz
39,03

Finale: 10. september

4 × 400 m stafettEndra

Plass Land Utøvarar Tid
1   Kenya Charles Asati
Munyoro Nyamau
Robert Ouko
Julius Sang
2.59,83
2   Storbritannia Martin Reynolds
Alan Pascoe
David Hemery
David Jenkins
3.00,46
3   Frankrike Gilles Bertould
Roger Velasquez
Francis Kerbiriou
Jacques Carette
3.00,65
4   Vest-Tyskland Bernd Herrmann
Horst-Rüdiger Schlöske
Hermann Köhler
Karl Honz
3.00,88
5   Polen Jan Werner
Jan Balachowski
Zbigniew Jaremski
Andrzej Badeński
3.01,05
6   Finland Stig Lönnqvist
Ari Salin
Ossi Karttunen
Markku Kukkoaho
3.01,12

Finale: 10. september

HøgdehoppEndra

Plass Utøvar Land Høgde
1 Jüri Tarmak   Sovjetunionen 2,23
2 Stefan Junge   Aust-Tyskland 2,21
3 Dwight Stones   USA 2,21
4 Hermann Magerl   Vest-Tyskland 2,18
5 Ádám Szepesi   Ungarn 2,18
6 John Beers   Canada 2,15
István Major   Ungarn 2,15

Finale: 10. september

StavhoppEndra

Plass Utøvar Land Høgde
1 Wolfgang Nordwig   Aust-Tyskland 5,50 OR
2 Bob Seagren   USA 5,40
3 Jan Johnson   USA 5,35
4 Reinhard Kuretzky   Vest-Tyskland 5,30
5 Bruce Simpson   Canada 5,20
6 Volker Ohl   Vest-Tyskland 5,20

Finale: 2. september

LengdehoppEndra

Plass Utøvar Land Lengde
1 Randy Williams   USA 8,24
2 Hans Baumgartner   Vest-Tyskland 8,18
3 Arnie Robinson   USA 8,03
4 Joshua Owusu   Ghana 8,01
5 Preston Carrington   USA 7,99
6 Max Klauß   Aust-Tyskland 7,96

Finale: 9. september

TresteghoppEndra

Plass Utøvar Land Lengde
1 Viktor Sanejev   Sovjetunionen 17,35
2 Jörg Drehmel   Aust-Tyskland 17,31
3 Nelson Prudêncio   Brasil 17,05
4 Carol Corbu   Romania 16,85
5 John Craft   USA 16,83
6 Mansour Dia   Senegal 16,83
7 Michał Joachimowski   Polen 16,69
8 Kristen Fløgstad   Noreg 16,44

Finale: 4. september

KulestøytEndra

Plass Utøvar Land Lengde
1 Władysław Komar   Polen 21,18 OR
2 George Woods   USA 21,17
3 Hartmut Briesenick   Aust-Tyskland 21,14
4 Hans-Peter Gies   Aust-Tyskland 21,14
5 Al Feuerbach   USA 21,01
6 Brian Oldfield   USA 20,91

Finale: 9. september

DiskoskastEndra

Plass Utøvar Land Lengde
1 Ludvík Daněk   Tsjekkoslovakia 64,40
2 Jay Silvester   USA 63,50
3 Ricky Bruch   Sverige 63,40
4 John Powell   USA 62,82
5 Géza Fejér   Ungarn 62,62
6 Detlef Thorith   Aust-Tyskland 62,42

Finale: 2. september

SleggjekastEndra

Plass Utøvar Land Lengde
1 Anatolij Bondartsjuk   Sovjetunionen 75,50 OR
2 Jochen Sachse   Aust-Tyskland 74,96
3 Vasilij Khmelevskij   Sovjetunionen 74,04
4 Uwe Beyer   Vest-Tyskland 71,52
5 Gyula Zsivótzky   Ungarn 71,38
6 Sándor Eckschmiedt   Ungarn 71,20

Finale: 7. september

SpydkastEndra

Plass Utøvar Land Lengde
1 Klaus Wolfermann   Vest-Tyskland 90,48 OR
2 Jānis Lūsis   Sovjetunionen 90,46
3 Bill Schmidt   USA 84,42
4 Hannu Siitonen   Finland 84,32
5 Bjørn Grimnes   Noreg 83,08
6 Jorma Kinnunen   Finland 82,08

Finale: 3. september

TikampEndra

Plass Utøvar Land Poeng
1 Mykola Avilov   Sovjetunionen 8454 VR
2 Leonid Lytvynenko   Sovjetunionen 8035
3 Ryszard Katus   Polen 7984
4 Jeff Bennett   USA 7974
5 Stefan Schreyer   Aust-Tyskland 7950
6 Freddy Herbrand   Belgia 7947

7./8. september

KvinnerEndra

100 mEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Renate Stecher   Aust-Tyskland 11,07 VR
2 Raelene Boyle   Australia 11,23
3 Silvia Chivás   Cuba 11,24
4 Iris Davis   USA 11,32
5 Annegret Richter   Vest-Tyskland 11,38
6 Alice Annum   Ghana 11,41

Finale: 2. september

200 mEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Renate Stecher   Aust-Tyskland 22,40 VR
2 Raelene Boyle   Australia 22,45
3 Irena Szewińska   Polen 22,74
4 Ellen Stropahl   Aust-Tyskland 22,75
5 Christina Heinich   Aust-Tyskland 22,89
Annegret Kroniger   Vest-Tyskland 22,89

Finale: 7. september

400 mEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Monika Zehrt   Aust-Tyskland 51,08 OR
2 Rita Wilden   Vest-Tyskland 51,21
3 Kathy Hammond   USA 51,64
4 Helga Seidler   Aust-Tyskland 51,86
5 Mable Fergerson   USA 51,96
6 Charlene Rendina   Australia 51,99

Finale: 7. september

800 mEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Hildegard Falck   Vest-Tyskland 1.58,55 OR
2 Nijolė Sabaitė   Sovjetunionen 1.58,65
3 Gunhild Hoffmeister   Aust-Tyskland 1.59,19
4 Svetla Slateva   Bulgaria 1.59,72
5 Vera Nikolić   Jugoslavia 1.59,98
6 Ileana Silai   Romania 2.00,04

Finale: 3. september

1500 mEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Ljudmila Bragina   Sovjetunionen 4.01,38 VR
2 Gunhild Hoffmeister   Aust-Tyskland 4.02,83
3 Paola Cacchi   Italia 4.02,85
4 Karin Burneleit   Aust-Tyskland 4.04,11
5 Sheila Carey   Storbritannia 4.04,81
6 Ilja Keizer   Nederland 4.05,13

Finale: 9. september

100 m hekkEndra

Plass Utøvar Land Tid
1 Annelie Ehrhardt   Aust-Tyskland 12,59 VR
2 Valeria Bufanu   Romania 12,84
3 Karin Balzer   Aust-Tyskland 12,90
4 Pam Ryan   Australia 12,98
5 Teresa Nowak   Polen 13,17
6 Danuta Straszyńska   Polen 13,18

Finale: 8. september

4 × 100 m stafettEndra

Plass Land Utøvarar Tid
1   Vest-Tyskland Christiane Krause
Ingrid Mickler-Becker
Annegret Richter
Heide Rosendahl
42,81 VR
2   Aust-Tyskland Evelyn Kaufer
Christina Heinich
Bärbel Struppert
Renate Stecher
42,95
3   Cuba Marlene Elejarde
Carmen Valdés
Fulgencia Romay
Silvia Chivás
43,36
4   USA Martha Watson
Mattiline Render
Mildrette Netter
Iris Davis
43,39
5   Sovjetunionen Marina Sidorova
Galina Bukharina
Ljudmila Sjarkova
Nadesjda Besfamilnaja
43,59
6   Australia Maureen Caird
Raelene Boyle
Marion Hoffman
Penny Gillies
43,61

Finale: 10. september

4 × 400 m stafettEndra

Plass Land Utøvarar Tid
1   Aust-Tyskland Dagmar Käsling
Rita Kühne
Helga Seidler
Monika Zehrt
3.22,95 VR
2   USA Mable Fergerson
Madeline Manning-Jackson
Cheryl Toussaint
Kathy Hammond
3.25,15
3   Vest-Tyskland Anette Rückes
Inge Bödding
Hildegard Falck
Rita Wilden
3.26,51
4   Frankrike Martine Duvivier
Colette Besson
Bernadette Martin
Nicole Duclos
3.27,52
5   Storbritannia Verona Bernard
Janet Simpson
Jannette Roscoe
Rosemary Stirling
3.28,74
6   Australia Alison Ross-Edwards
Raelene Boyle
Cheryl Peasley
Charlene Rendina
3.28,84

Finale: 10. september

HøgdehoppEndra

Plass Utøvar Land Høgde
1 Ulrike Meyfarth   Vest-Tyskland 1,92 VR
2 Jordanka Blagojeva   Bulgaria 1,88
3 Ilona Gusenbauer   Austerrike 1,88
4 Barbara Inkpen   Storbritannia 1,85
5 Rita Schmidt   Aust-Tyskland 1,85
6 Sara Simeoni   Italia 1,85

Finale: 4. september

LengdehoppEndra

Plass Utøvar Land Lengde
1 Heide Rosendahl   Vest-Tyskland 6,78
2 Diana Jorgova   Bulgaria 6,77
3 Eva Šuranová   Tsjekkoslovakia 6,67
4 Marcia Garbey   Cuba 6,52
5 Heidi Schüller   Vest-Tyskland 6,51
6 Meta Antenen   Sveits 6,49

Finale: 31. august

KulestøytEndra

Finale: 7. september

DiskoskastEndra

Finale: 10. september

SpydkastEndra

Plass Utøvar Land Lengde
1 Ruth Fuchs   Aust-Tyskland 63,38 OR
2 Jacqueline Todten   Aust-Tyskland 62,54
3 Kate Schmidt   USA 59,94
4 Ljutvian Mollova   Bulgaria 59,36
5 Nataša Urbančič   Jugoslavia 59,06
6 Eva Janko   Austerrike 58,56

Finale: 1. september

FemkampEndra

Plass Utøvar Land Poeng
1 Mary Peters   Storbritannia 4801 VR
2 Heide Rosendahl   Vest-Tyskland 4791
3 Burglinde Pollak   Aust-Tyskland 4768
4 Christine Bodner   Aust-Tyskland 4671
5 Valentina Tikhomirova   Sovjetunionen 4597
6 Nedjalka Angelova   Bulgaria 4496

2./3. september

KjelderEndra